-33%
Sold out
Sold out
Zoom the image with the mouse
Free delivery
on all orders
on all orders
Authenticity
guaranteed
guaranteed
Free 7 day
Returns*
Returns*
flat 10% off
on checkout
on checkout
Movado Museum Classic Blue Dial Black Leather Strap Watch for Men - 0607197
2
sold in last
8
hours
Out of stock
$827.00
$550.00 CAD
A fresh, fun take on ultra-modern, hyper-minimalist design. Add a pop of color to any look with this vibrant Face watch. Its 41mm stainless steel case houses a cool blue dial with slim light blue hands and a recessed dot at 12 o’clock. We’ve paired it with a matching blue strap crafted from luxe leather with a buckle closure. The minimalist gent will enjoy clock watching with this timepiece from luxury Swiss watchmaker, Movado.
Stainless steel case with a black leather strap. Fixed stainless steel bezel. Blue dial with silver-tone hands. No markers. The Movado dot appears at the 12 o'clock position. Dial Type: Analog. Quartz movement. Scratch resistant sapphire crystal. Pull / push crown. Solid case back. Round case shape. Case size: 40 mm. Case thickness: 5 mm. Band width: 23 mm. Tang clasp. Water resistant at 30 meters / 100 feet. Functions: hour, minute. Dress watch style. Watch label: Swiss Made. Movado Museum Classic Blue Dial Men's Watch 0607197.
• The signature Movado dot features at 12 o'clock while the date window is at 6 o'clock
• The sharp hands and bezel are classic in stainless steel
• The textured leather strap adds further sophistication to the design
| Movement | Mechanical |
| Calibre | Swiss Made Automatic |
| Hacking | Yes |
| Power reserve | 38 hours |
| Hand winding | Yes |
| Automatic | Yes |
| Glass | Sapphire crystal |
| Date | Yes |
| Width (without crown) | 40mm |
| Thickness | 9.2mm |
| Lugs | 21mm |
| Lug to lug | 45mm |
| Water resistance | 30m |
| Dial | Blue |
| Case material | Stainless steel |
| Band material | Stainless steel |
| Caseback | Display |
| Country of manufacture | Switzerland |
| Warranty | 2 years |